Lekcja biblioteczna 


   25 stycznia br. naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej w Lisznie z wychowawczynią Panią Leokadią Tarnawską oraz Panią pedagog Beatą Żołnacz.
Dzieci podczas spotkania zapoznały się z terminami: katalog biblioteczny oraz karta katalogowa. Dowiedziały się do czego służy katalog oraz jakie są jego rodzaje. Poznały również budowę karty katalogowej. Następnie uczniowie wysłuchali fragmentu książki autorstwa M. Strzebońskiej pt. „Czarownica i tajemnicza mikstura”.
Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci wypożyczyły książeczki
.

Galeria

Tekst: Agnieszka Herda
Fotografie: Ewelina Piekaruś„Choinka” H. Ch. Andersena


  15 stycznia 2016 r. Bibliotekę Publiczną ponownie odwiedziła klasa III pobliskiej Szkoły Podstawowej z wychowawczynią Panią Moniką Hymol.
Tym razem w ramach cyklu spotkań z dziećmi na zajęciach bibliotecznych została głośno odczytana baśń H. Ch. Andersena pt. „Choinka”, która opowiada jak to mała, niecierpliwa i wciąż niezadowolona tytułowa choinka, chciała szybko dorosnąć i przeżyć mnóstwo wspaniałych przygód; nie słuchała niczyich rad; traciła czas… Wreszcie okazało się, że w życiu trzeba cenić każdy dzień i doceniać to co się ma…
Takim właśnie morałem kończy się ta piękna, choć smutna opowieść napisana przez duńskiego pisarza, Hansa Christiana Andersena znanego przede wszystkim z wielu baśni, które zdobyły serca ludzi na całym świecie. To właśnie baśnie uczyniły go sławnym. W nich ukazuje jak głęboko patrzy w ludzką duszę, gani głupotę, plotkarstwo, egoizm, a przeciwstawia mądrość skromnych ludzi. Podobno, znajomość baśni zawdzięcza swojej babci, która to opowiadała mu je i natchnęła go do pisania; to z nią spędzał wspaniałe chwile, które wspomina w swoich utworach. Każda z nich przepełniona jest współczuciem dla osób biednych i pokrzywdzonych, ponieważ to wszystko było mu bliskie i tak znajome. Baśnie Andersena nadal zachwycają, a ich przesłanie jest wciąż żywe i aktualne.
Dzieciom uczestniczącym w spotkaniu została zadana praca domowa, która polegała na wykonaniu ilustracji do przeczytanej opowieści. Wystawione za nie oceny powędrowały do szkolnego dziennika dzieci zaś przepiękne prace plastyczne zostały wyeksponowane na bibliotecznej wystawce.


Galeria

Tekst: Agnieszka Herda
Fotografie: Ewelina Piekaruś


Grupa świetlicowa w bibliotece


   Po zmianie lokalu w październiku 2014 r. Bibliotekę Publiczną regularnie odwiedzają dzieci z najmłodszej grupy świetlicowej z pobliskiej Szkoły Podstawowej z wychowawczynią Alicją Lidkie. W biblioteczne czwartki przesympatyczne świetliczaki mają okazję poczytać i pooglądać kolorowe książeczki oraz prasę dziecięcą dostępną w bibliotece a także wypożyczyć do domu interesujące je pozycje. W czytelni biblioteki dzieci bardzo chętnie grają w znajdujące się tam różne gry planszowe, piłkarzyki, układają puzzle i klocki jak również korzystają z komputerów.
Dzięki takim wyjściom do biblioteki młodzi czytelnicy na bieżąco są zaznajamiani z nowościami pojawiającymi się w naszej wypożyczalni, mają częstszy kontakt z książką oraz promowane jest czytelnictwo wśród najmłodszych.


Galeria

Tekst i fotografie: Agnieszka Herda


II przegląd nowości wydawniczych


   30 listopada br. w bibliotece odbył się II przegląd dziecięcych nowości wydawniczych. Uczestnikami prezentacji byli ponownie uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej w Lisznie. Na spotkaniu zaprezentowano 31 pozycji książkowych zakupionych pod koniec listopada ze środków budżetowych. Wśród przedstawionych nowości znalazły się m.in.: „Szkolne przygody Mikołajka”, „Tajemnica biblioteki”, „13-pietrowy domek na drzewie”, „Tonja z Glimmerdalen”, „Hania Humorek i wielki pech”, „Latające prosiaki”, „Amelia i Kuba. Godzina duchów”, „Babcia Rabuś”, „Benek i spółka”. Na zakończenie spotkania dzieci mogły wypożyczyć po jednej z bibliotecznych nowości.

Galeria

Tekst: Agnieszka Herda
Fotografie: Ewelina PiekaruśWycieczka oddziału przedszkolnego do biblioteki


    12 listopada br. naszą bibliotekę odwiedziły dzieci uczęszczające do oddziału przedszkolnego mieszczącego się w pobliskim Zespole Szkół z wychowawczynią Panią Haliną Rudnik.
Przedszkolaczki zwiedziły pomieszczenia biblioteczne czyli wypożyczalnię oraz czytelnię. Zapoznały się z rodzajem książek gromadzonych w bibliotece oraz poznały poszczególne gatunki książeczek dziecięcych. Dowiedziały się na jakich zasadach rozdzielane są książki na poszczególne półki. Poznały zasady jakich należy przestrzegać korzystając z biblioteki oraz wysłuchały prośby książki, która prosiła dzieci o jej poszanowanie. Jak się okazało mali czytelnicy doskonale wiedzieli, że książeczki należy szanować i o nie dbać. W trakcie odwiedzin poznały kilka ciekawostek z życia biblioteki, miały okazję zobaczyć oraz potrzymać najgrubszą książkę dostępną w bibliotece, która była bardzo ciężka i każde chciało się o tym przekonać. Wiadomo przecież, że wiedza waży. W czytelni biblioteki zaś pograły w gry planszowe oraz układały puzzle.
Na zakończenie dzieci wypożyczyły książeczki. Pobyt w bibliotece bardzo im się podobał.

Galeria

Tekst: Agnieszka Herda
Fotografie: Ewelina PiekaruśZajęcia halloweenowe


    W dniach 26 - 27 października 2015 r. Biblioteka Publiczna zorganizowała dla dzieci zajęcia halloweenowe , w których łącznie wzięło udział 18 uczniów. Podczas spotkań młodzi uczestnicy tworzyli kolorowe lampiony ze słoików oraz malowali wesołe dynie, za które otrzymali nagrody w postaci słodkiego upominku. Dzieci poznały też kilka ciekawostek o Halloween oraz bawiły się w jedną z halloweenowych zabaw, która polegała na przeskakiwaniu przez zapalone świeczki rozstawione w kole na podłodze symbolizujące 12 miesięcy. Świeczki, które nie zgasły podczas przeskakiwania oznaczały szczęśliwe miesiące w przyszłym roku dla tej osoby.
Przepiękne prace plastyczne powstałe podczas zajęć znajdują się na bibliotecznej wystawce.
 

Galeria

Tekst i fotografie: Agnieszka Herda

Przegląd dziecięcych nowości wydawniczych


   Dnia 6 października w Bibliotece Publicznej w Lisznie odbył się przegląd nowości wydawniczych dla dzieci. Zaprezentowane zostały książeczki, które jesienią zakupiono do naszej placówki. W przeglądzie uczestniczyli uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Lisznie wraz z wychowawczynią Panią Moniką Hymol. Przybyłe dzieci wysłuchały krótkich prezentacji nowych publikacji książkowych oraz z dużym zainteresowaniem obejrzały zaprezentowane pozycje. Na koniec wszyscy uczniowie wypożyczyli po jednej pozycji z bibliotecznych nowości.
Celem przeglądu była popularyzacja literatury pięknej dla dzieci oraz podniesienie czytelnictwa wśród tej grupy czytelników.

Galeria

Tekst i fotografie: Agnieszka Herda

Wycieczka kl. II do biblioteki


    Dnia 28 września Bibliotekę Publiczną w Lisznie odwiedzili uczniowie klasy II pobliskiej Szkoły Podstawowej z wychowawczynią Panią Leokadią Tarnawską. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem znajdującym się w wypożyczalni biblioteki, obejrzały czytelnię. Na zakończenie wypożyczyły książeczki oraz prasę dziecięcą dostępną w bibliotece.

Galeria

Tekst i fotografie: Agnieszka Herda

Zakończenie „Wakacji w bibliotece” i „Wakacji w świetlicy”


    Dnia 31 lipca 2015 r. w Bibliotece Publicznej w Lisznie odbyło się zakończenie lipcowego cyklu spotkań dla dzieci pn. „Wakacje w bibliotece” oraz „Wakacje w świetlicy”. W tym dniu bibliotekarka Agnieszka Herda wręczyła dzieciom o najwyższej frekwencji na wakacyjnych zajęciach bibliotecznych oraz świetlicowych (przeprowadzonych w świetlicach wiejskich w Gołębiu, Toruniu oraz Lisznie Kolonii przez stażystki Ewelinę Piekaruś oraz Kamilę Marcinek) nagrody książkowe ufundowane przez GOK w Pawłowie. Nagrody otrzymało 5 dzieci: Emilka Mrozik za 100% frekwencję na zajęciach w bibliotece oraz w świetlicy w Lisznie Kolonii, Magda Marucha oraz Iza Krawczyk za wysoką frekwencję na zajęciach w bibliotece a także Kornelka Krzyżak i Majka Posturzyńska za wysoką frekwencję na zajęciach w świetlicy w Gołębiu. Po rozdaniu nagród na dzieci czekało ognisko oraz kiełbaski. Po ich upieczeniu i zjedzeniu wzięły udział w różnych grach i zabawach na świeżym powietrzu. W spotkaniu kończącym „Wakacje w bibliotece” oraz „Wakacje w świetlicy” wzięło udział 19 dzieci, które zadeklarowały swoją obecność podczas kolejnych zajęć .

                                                                         

Galeria

Tekst i fotografie: Agnieszka Herda

Rajd rowerowy


   Dnia 22 lipca 2015 r. Biblioteka Publiczna w Lisznie zorganizowała dla dzieci w ramach „Wakacji w bibliotece” rajd rowerowy do Biblioteki Publicznej w Pawłowie . W wyjeździe wzięło udział 8 dzieci, które chciały aktywnie spędzić ten dzień. Uczestnicy rajdu po pokonaniu trasy ok. 8 km zwiedzili Bibliotekę Publiczną w Pawłowie, zapoznali się z jej księgozbiorem, zobaczyli czytelnię. W Izbie Garncarskiej zaś z zainteresowaniem oglądali znajdujące się tam wystawy i eksponaty. Małym rowerzystom oraz dzieciom uczestniczącym w tym dniu w zajęciach w bibliotece w Pawłowie przygotowano wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz zabawy integracyjne na świeżym powietrzu. Na koniec pobytu w Pawłowie dzieci rozegrały partyjkę bilarda znajdującego się w GOK - u. Jadąc rowerami do Biblioteki Publicznej w Pawłowie oraz w drodze powrotnej zatrzymały się na odpoczynek w pięknej altanie w Krasnem. W tym czasie miały okazję zjeść lody oraz pobawić się na miejscowym placu zabaw. Dzieci do Liszna wróciły zmęczone ale też szczęśliwe i dumne z siebie, że pokonały taką odległość. Zaproponowana forma spędzania wolnego czasu bardzo im się podobała.

                                                                         

Galeria

Tekst i fotografie: Agnieszka HerdaWakacje 2015 w bibliotece


    Biblioteka Publiczna w Lisznie z myślą o dzieciach spędzających wakacje w domu zorganizowała zajęcia literacko – plastyczne związane ze światem książek. Odbywały się one przez cały lipiec od wtorku do piątku w godz. 11 - 13. Łącznie w zajęciach wzięło udział 138 młodych czytelników.

Dzieci odwiedzające w wakacje bibliotekę na zajęciach czytelniczych słuchały, głośno czytały a następnie dyskutowały o przeczytanych fragmentach wakacyjnych powieści, opowiadań oraz wierszyków. W trakcie spotkań dzieci wspólnie przeczytały m.in. „Przygody Pana Ropucha”, „Opowiadania z doliny Muminków” oraz „Lipcowe przypadki Agatki”. Największą frajdę sprawiały jednak dzieciom zajęcia plastyczno - manualne, podczas których wykonywały ilustracje do przeczytanych tekstów literackich, tworzyły letnie słoneczniki, bezludną wyspę, Muminki z bibuły, ozdabiały wakacyjne koperty na listy oraz wykonały przepiękne ramki w stylu morskim z masy solnej. Poznały również fascynujące wyspy świata, które następnie namalowały farbami. Prace plastyczne powstałe podczas wakacji wzbogaciły wystawę zorganizowaną w bibliotece, zaś najładniejsze z nich były dodatkowo nagrodzone drobnymi upominkami.

Podczas wakacyjnych spotkań dzieci podzielone na grupy rozwiązywały różne krzyżówki, rebusy i zagadki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry planszowe, zgadnij kto to?, wygibajtus (gra ruchowa), puzzle oraz bierki, które zostały zakupione do biblioteki tuż przed wakacjami. Podczas zabaw integracyjnych dzieci uczyły się komunikatywności i współpracy w grupie, nawiązywały się nowe przyjaźnie. Stali uczestnicy zajęć obiecali, że spotkamy się w tym samym gronie na zajęciach w czasie ferii zimowych.

                                                                     

                                                                                     Galeria 

Tekst i fotografie: Agnieszka Herda

Kurs Komputerowy


  W Bibliotece Publicznej w Lisznie w dn. 16-18.02 oraz 23-25.02.2015 r. odbyło się kolejne szkolenie komputerowe realizowane w ramach Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”. Zajęcia były prowadzone przez trenera z Centrum Szkoleniowo Doradczego w Chełmie, podczas których 24 uczestników (2 grupy) w wieku 45+ w ciągu 6 dni nabywało praktycznych umiejętności z zakresu podstawowej obsługi komputera i internetu.
Ogólnie podczas przeprowadzonych kursów komputerowych, jakie odbyły się w BP w Lisznie przeszkolono już 48 osób a zainteresowanie ludzi nimi dalej nie maleje.

               

                                

   

Ferie 2015 z Biblioteką


   Podczas tegorocznych ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Lisznie zorganizowała dla dzieci zajęcia literacko – plastyczne, w których wzięło udział 19 uczestników. Warsztaty odbyły się w okresie od 3 lutego do 13 lutego br. trzy razy w tygodniu w godz. od 1100 do 1300. Były to pierwsze ferie w nowym lokalu biblioteki. Podstawą programu były zajęcia związane z bieżącą porą roku czyli zimą. Dzieci mogły spędzić czas słuchając zimowych baśni i opowiadań czytanych przez bibliotekarza oraz przez nich samych. Wiele radości sprawiło młodym czytelnikom wysłuchane opowiadanie pt. „Czarownica i zimowe szaleństwa”, do którego następnie podczas zajęć plastycznych wykonały ilustracje.Czytaj więcej

                                                                    

Galeria

Warsztaty kulinarne w Lisznie


   W dniach 9 - 11 lutego 2015 r. w Świetlicy Wiejskiej w Lisznie odbyły się warsztaty kulinarne poświęcone zbliżającym się Świętom Wielkanocnym zorganizowane przez radną miejscowości Liszno Jadwigę Łopaciuk, Zespół Doradztwa Rolniczego w Chełmie oraz GOK w Pawłowie. Uczestniczące w nich panie doskonaliły swoje umiejętności kulinarne pod okiem specjalisty pani Marzeny Borkowskiej, zapoznały się nowymi przepisami, zasadami sporządzania potraw oraz wymieniły się własnymi kulinarnymi doświadczeniami, jak również poznały tajniki efektownej dekoracji stołu. Warsztaty zakończono wspólną degustacją przygotowanych podczas szkolenia potraw.

                                                               

Galeria


   To już drugie tego typu szkolenie zorganizowane w Lisznie. Pierwsze odbyło się 9 grudnia 2014 r. podczas którego uczestniczki również pod nadzorem p. Borkowskiej wykonywały min. ciekawe sałatki, dmuchane ziemniaczki, sakiewki naleśnikowe oraz potrawę z drobiu.

                                                            

Galeria


Kurs komputerowy w Bibliotece

 

W dniach 19 – 21 oraz 26 - 28 stycznia 2015 r. w Bibliotece Publicznej w Lisznie odbył się kurs komputerowy, w którym przeszkolono dwie grupy uczestników w wieku 45+  (łącznie 24 osoby). Szkolenie zostało zorganizowane w ramach Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”. Uczestnicy w ciągu 24 godzin szkolenia nabyli praktycznych umiejętności w zakresie podstawowej obsługi komputera, tworzenia tekstów w programie Microsoft Word, poruszania się po Internecie, obsługi portali społecznościowych (facebook) oraz komunikatorów internetowych (skype).

W związku z dużym zainteresowaniem niniejszym kursem od poniedziałku (16 lutego) rozpoczęło się  szkolenie kolejnych dwóch grup uczestników.

Galeria:)