JARMARK PAWŁOWSKI –GINĄCE ZAWODY-to cykliczna impreza o zasięgu ogólnopolskim oraz o charakterze folklorystyczno- etnograficznym, odbywająca się w pierwszą niedzielę sierpnia. Mająca na celu kultywowanie tradycji ludowych Lubelszczyzny, promowanie sztuki ludowej tego terenu, a tym samym promowanie twórców ludowych, zachowanie tradycyjnych obrzędów i zwyczajów ludowych. Jarmark Pawłowski to połączenie kiermaszu z pokazami twórczości ludowej i rzemieślniczej.Impreza ta połączona jest z konkursami: konkurs garncarski, na najładniejsze stoisko, o złotą chochlę, występami zespołów oraz kapel folklorystycznych.

    Plener Rzeźbiarski został zorganizowany w dniach 9 – 13 czerwca 2014 roku. Pięciu rzeźbiarzy / twórców ludowych /z terenu Województwa Lubelskiego zmagało się w upale, aby z wielkich pni topolowych wyczarować pięć pięknych rzeźb.
Powstałe prace są efektem pleneru rzeźbiarskiego zorganizowanego przez Gminę Rejowiec Fabryczny w ramach projektu pod nazwą „ Odkrywamy na nowo stare rzemiosła”. Tematem przewodnim pleneru były postacie zawodów niegdyś bardzo powszechnie wykonywanych przez mieszkańców Pawłowa. W rezultacie w parku stanęły rzeźby przedstawiające stolarza, kołodzieja, garncarza, bednarza i kowala. Galeria Zdjęć:)

Wykonawcami pracy byli: Jan Pawłowski z Włodawy, Tomasz Dudzik z Jabłonia, Mariusz Opoka z miejscowości Adelina gm. Chodel, Marek Romanowski z Chodla i Adam Lipa z Fajsławic. Zakończenie pleneru rzeźbiarskiego zbiegło się z wizytą w Parafii Pawłowskiej ks. biskupa pomocniczego Józefa Wróbla, który w dni 22 czerwca br. w obecności proboszcza tutejszej parafii ks. kanonika Wiktora Łopucha , Wójta Gminy Rejowiec Fabryczny Zdzisława Krupy oraz zgromadzonych mieszkańców dokonał poświęcenia Izb Rzemiosła Pawłowskiego oraz powstałych rzeźb.

    Zakończony plener rzeźbiarski był pierwszym z etapów spotkań z „Ginącymi Zawodami”, jakie w tym roku bieżącym przygotowała Gmina Rejowiec Fabryczny.

   Tegoroczne spotkania z „ Ginącymi zawodami”, które odbywały się w ramach projektu „ Odkrywamy na nowo stare rzemiosła” zakończył XIII Jarmark Pawłowski. Tradycyjnie już w pierwszą niedzielą sierpnia do Pawłowa tłumnie zjechali wielbiciele twórczości i rzemiosła ludowego.
Do udziału w tegorocznej edycji imprezy zgłosiło się 182 wystawców ( twórców i rękodzielników ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich, Rodzinnych Gospodarstw produkujących zdrową żywność). W dniu Jarmarku przybyło 158 , wystawców przeważnie z terenu Województwa Lubelskiego, którzy oferowali sprzedaż swoich wyrobów na kiermaszu. Wśród sprzedających nie brakowało również wystawców z innych województw ( małopolskie, świętokrzyskie, podlaskie, mazowieckie). Część z wystawców prowadziła na swoich stoiskach pokazy wykonywania swoich zawodów ( garncarze, bednarze, kowale, rzeźbiarze, koronkarze, wikliniarze i inni). W trakcie jarmarku na scenie wystąpiło 6 kapel ludowych i zespołów śpiewaczych. Wystąpiły między innymi Zespoły śpiewacze „ Pawłowianki”, „ Seniorki” z miejscowości Kanie Stacja i „ Radość” z Liszna oraz Kapele „ Siedliszczanie”, Kapela „ Zwierzyniecka” i kapela „ Uroczyska” z Krasnegostawu, a także młodzież i dzieci z Zespołu Szkół w Pawłowie oraz zespół folkowy „ Drewutnia” i folklorystyczny „ Rokiczanka”.
Rozstrzygnięto również organizowane w trakcie imprezy konkursy:
• XIV Konkurs Garncarski
• VI Konkurs Kulinarny „ O Złotą Chochlę”
• Konkurs na najatrakcyjniej prezentowany „Ginący Zawód”.

  D
o XIV Konkursu Garncarskiego , który tak jak Jarmark Pawłowski – Ginące Zawody odbywał się pod patronatem marszałka Województwa Lubelskiego Pana Sławomira Sosnowskiego prace swoje zgłosiło dziewięciu garncarzy z terenu województwa lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego.
Temat tegorocznego konkursu garncarskiego obejmował wykonanie „ Kompletu do herbaty”.
Temat ten przygotowany został jeszcze w roku ubiegłym przez nieodżałowanego mistrza garncarstwa Aleksandra Filipczuka, którego Bóg zbyt wcześnie powołał do siebie.
Po dokonaniu oceny komisja postanowiła przyznać:
- dwa równorzędne I miejsca Panu Piotrowi Skibie z Jadwisina i Panu Leszkowi Kiejdzie z Pawłowa
Miejsce II Panu Sebastianowi Kozłowskiemu z m. Kamionka.
Miejsce III Panu Arturowi Żołnaczowi z Pawłowa.
Wyróżnienie Panu Janowi Kudrewiczowi z m. Czarna Wieś Kościelna, województwo podlaskie.
Nagrody finansowe dla uczestników konkursu ufundował Urząd Wojewódzki Województwa Lubelskiego.
VI Konkurs Kulinarny odbywał się w trzech kategoriach
- produkty pochodzenia zwierzęcego
- produkty pochodzenia roślinnego
- produkty inne.
W poszczególnych kategoriach zwyciężyły.
Pani Agnieszka Okoń za roladki ziemniaczane z mięsem.
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Marynin za Piróg z kaszą jaglaną.
Pan Mieczysław Janik za krupnik pszczelowolski.


   Nagrodę główną „ Złotą Chochlę”, na najlepszy produkt zdobyła Pani Anna Kopeć z miejscowości Krasne za ziemniaki babuni ze zsiadłym mlekiem.

  N
ierozłącznym elementem Jarmarku Pawłowskiego jest konkurs na najatrakcyjniej prezentowany „ Ginący zawód”, konkurs ten przebiega w dwóch równoległych kategoriach.
Pierwszą z nich jest ocena zgłaszanych do konkursu stoisk przez powołaną do tego celu komisję, która postanowiła nagrodzić stoiska: garncarza Sebastiana Kozłowskiego – I miejsce, kowala Łukasza Wnukowskiego – miejsce II i kowala Piotra Marczydło – miejsce III. Wyróżnieniem nagrodzono Pana Mariana Rzepeckiego właściciela Starej Bednarni.
Drugą formą wyłonienia zwycięzcy w tym konkursie jest oddawanie głosów przez uczestników Jarmarku na wybrane stoisko kiermaszowe. Nagrodę w głosowaniu publiczności zdobyła Pani Jadwiga Żukowska z Bezku.
XIII Jarmark Pawłowski – Ginące Zawody jak zwykle zakończył się zabawą taneczną na miejscowym runku i pokazem sztucznych ogni.Galeria Zdjęć:)

I Jarmark Pawłowski,II Jarmark Pawłowski,IV Jarmark Pawłowski, V Jarmark Pawłowski, VI Jarmark Pawłowski, VII Jarmark Pawłowski, VIII Jarmark Pawłowski, IX Jarmark Pawłowski, X Jarmark Pawłowski, XI Jarmark Pawłowski,XII Jarmark Pawłowski.