W dniach 29-30 maja 2014 r. w Pawłowie odbył się VII Ogólnopolski Zlot Miłośników Twórczości Ryszarda Kapuścińskiego „Kapumaniacy”. Organizatorami Zlotu byli: Gminny Ośrodek Kultury im. Ryszarda Kapuścińskiego w Pawłowie, Zespół Szkół w Pawłowie, Wójt Gminy Rejowiec Fabryczny, Stowarzyszenie Przyjaciół Pawłowa, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana Oddział w Chełmie. Honorowy patronat nad Zlotem sprawowała żona pisarza Pani Alicja Kapuścińska oraz Zdzisław Krupa – Wójt Gminy Rejowiec Fabryczny. Do Pawłowa przyjechali również wybitni polscy dziennikarze                 i reportażyści: Mirosław Ikonowicz i Wojciech Górecki.

     W trakcie imprezy w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja książki Wojciecha Góreckiego „Abchazja”. Atrakcją imprezy były warsztaty dziennikarstwa i wspomnienie o mistrzu Kapuścińskim. Warsztaty reportażu telewizyjnego poprowadził redaktor Leszek Wiśniewski- dziennikarz TVP Lublin, reportażu radiowego redaktor Agnieszka Czyzewska- Jacqement z Radia Lublin, reportażu prasowego redaktor Wojciech Górecki z Fundacji Solidarności Międzynarodowej oraz korespondent wojenny- redaktor Mirosław Ikonowicz z Polskiej Agencji Prasowej. 

     W trakcie Zlotu przeprowadzone zostały i rozstrzygnięte konkursy na reportaż telewizyjny, prasowy, życie i twórczość Ryszarda Kapuścińskiego. W konkursie wiedzy na temat życia i twórczości Ryszarda Kapuścińskiego pierwsze miejsce zdobył Zespół Szkół w Pawłowie w składzie: Aleksandra Cichosz, Natalia Korchut i Aleksandra Holuk. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół w Lisznie.W konkursie na reportaż I miejsce zajęły: Joanna Wójcik i Adrianna Pierepieńko, II miejsce: Bartłomiej Chudoba i Aleksandra Holuk, III miejsce: Kamila Siedlecka i Olga Nawrocka. Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Dudek, Weronika Błaziak, Izabela Kuśmicka, Kamila Surma, Klaudia Pawłowska, Żaneta Goławska, Szymon Pendela, Edyta Szelążek, Magdalena Wójtowicz, Karolina Świątek. Nagrodę specjalną w kategorii reportaże otrzymała Karolina Kosz uczennica Publicznego Gimnazjum w Pawłowie. Podczas Zlotu wszystkie osoby obecne miały możliwość obejrzenia filmu o Ryszardzie Kapuścińskim, w którym Pani Alicja Kapuścińska opowiada o swoim mężu, wspólnie spędzonych latach i podróżach. Dla wszystkich zgromadzonych uczestników Zlotu organizatorzy, przygotowali wieczorną biesiadę z wiejskim jadłem i muzyką ludową w wykonaniu zespołu śpiewaczego „Pawłowianki”. 


Galeria Zdjęć:)

I Zlot, II Zlot, IV Zlot, V Zlot, VI Zlot, VII Zlot.